Kad se fotograf Matia Malenica priključio Talvi putovanju u Japan, znao je da ne ide samo po dobre fotke – ide po priču. Tijekom 10 dana prošli su Tokyo, Kyoto, Osaku, Hiroshimu i Naru – s fotićem u ruci, ali i otvoren za sve što Japan nudi. U nastavku pročitaj Matijine dojmove iz prve ruke – kako izgleda Japan kad ga doživiš s Talvi ekipom, ali i vlastitim ritmom. Ovo su njegova iskustva, savjeti i sitnice koje ne pišu u vodičima!
Kada sam odlučio putovati u Japan, znao sam da želim vidjeti što više, ali bez kaosa i gubljenja vremena na logistiku. Zato sam odabrao Talvi Travel – i bila je to pun pogodak. Sve je bilo organizirano: od letova i hotela do prijevoza i vodiča. A uz to, imali smo dovoljno slobode za istraživanje na svoj način.
U nastavku donosim pitanja i odgovore koji bi mogli pomoći svima koji razmišljaju o ovom putovanju.
1. Kako izgleda dolazak u Tokyo i prvi dan s Talvijem?
Putovanje kreće! Let iz Zagreba pa transfer do hotela u Tokyu. Taj prvi dan bio je idealan za pumpanje adrenalina. Također, Talvi je ostavio dovoljno slobodnog vremena da se opustiš, prođeš kvartom oko hotela, odmoriš, malo istražiš i središ dojmove. Tokyo je odmah u startu ogroman šok – moderan, organiziran, ali i totalno drugačiji svijet.
2. Što se sve vidi u Tokyu i kako izgleda vođeni obilazak?
Talvi nas je odveo na vođeni obilazak kroz najpoznatije točke Tokya: Shibuya raskrižje, Asakusa i hram Sensō-ji, a sami smo mogli proći Tokyo Tower i poznate shopping ulice. Imali smo vodiča koji je super balansirao informacije s opuštenom atmosferom. Navečer zadnji dan u Toky-u si slobodan – ja sam iskoristio to vrijeme da odem na Fuji i Dakinok parking gdje sam upao usred car-meeta s custom autima. To nije u programu, ali ako volite aute – vrijedi ubaciti!
3. Kako izgleda vožnja Shinkansenom i što se sve posjećuje u Kyotu?
Putovanje u Kyoto je high-tech iskustvo – Shinkansen vlak je brz, precizan i nevjerojatno tih. U Kyotu nas je Talvi proveo kroz Fushimi Inari s tisućama crvenih torii vrata, zatim kroz Gion – staru četvrt poznatu po gejšama, te zlatni paviljon Kinkaku-ji. Ovdje se najviše osjeti ona tradicionalna japanska estetika. Uglavnom Kyoto je dosta miran i mali naprema Tokyu.
4. Kakva je bila atmosfera u Osaki?
Osaka je kao mali Tokya – opušten, ali jednako moćan. Talvi nas je odveo u Dotonbori, centar ulične hrane i neonskih reklama. Tu sam pojeo najbolji wagyu u životu. Grad je poznat i po dobrom shoppingu, ali i zabavnom noćnom životu – premda sam ja više išao na “food crawl” nego na izlaske.
5. Kako je organiziran posjet Hiroshimi i kako si to doživio?
Hiroshima je bio poseban dan. Vlakom iz Osake do grada, a onda posjet Memorijalnom muzeju i park mira. Tamo sve stane. Jako emotivno, ali jako važno. Talvi se potrudio da sve bude dostojanstveno i informativno, s dovoljno vremena za razgled i razmišljanje. Išli smo i na otočić i tamo smo mogli posvetiti više vremena sebi, ipak je Hiroshima malo dalje od Osake.
6. Kakav je izlet u Naru i kakvo je iskustvo s jelenima?
U Naru smo išli u sklopu jednodnevnog izleta iz Osake. Park s jelenićima je ogroman, i iako su simpatični – nisu svi jednako “učtivi” kao na Instagramu. Neki su gladni i dosta izravni, ali to je sve dio šarma. Tu je i Todai-ji hram. Uglavnom tamo sam jeo prefine palačinke s najjačim vodičem; Ivanom!
7. Ima li prostora za vlastite izlete i kako si ti iskoristio slobodan dan?
Jedan dan u Tokyu je bio slobodan, i tu sam odlučio sam organizirati izlet do Fuji planine. Iz Tokya se lako uzme bus do mjesta Fujikawaguchiko (oko 2h), iznajmio sam električni bicikl i vozio se uz jezero do Oishi Parka s pogledom na Fuji. Ako imate sreće s vremenom – vidjet ćete Fuji u punom sjaju. Kažu da je vidljiv samo 90-ak dana godišnje, a ja sam imao tu sreću. Definitivno preporučujem kao dodatni izlet. Zadnji dan je free u Osaki i PREPORUČIO bih da tamo zadnji dan kupite poklone i ostavite dan za shopping, jer tokyo i kyoto su skuplji, a sve možete kupiti u Osaki.
8. Kako je s hranom kroz cijeli put i ima li što za preporučiti?
Hrana je top. 7 eleven je gorio, što je po meni super jer sam imao priliku probati sve – od sushija do japanskih princez krafni i govedine koja je bila nevjerojatna. A cijene? Nisu strašne – čak je i meso jeftinije nego kod nas. Sushi sam jeo samo jednom koji je bio TOP, ali meso je meso...
9. Za koga je ovaj tip putovanja idealan i vrijedi li uložiti u njega?
Ovo putovanje je za sve koji žele vidjeti što više Japana u kratkom vremenu, bez stresa oko organizacije. Talvi sve posloži, a ti samo uživaš. Vrijedi svaki euro, jer ne samo da vidiš glavne lokacije – nego imaš i lokalnu podršku, odlične vodiče i balans između organiziranog i slobodnog. Upoznaš super ljude istog interesa koji su dragi i spremni za društvo. Definitivno najbolja putnička organizacija! A ako želiš dodatno – uvijek možeš pitati vodiča za toplu preporuku!
Foto: Matia Malenica